
Sprawdź
Nasze projekty
Otwarci na współpracę
Nieważne, skąd pochodzi pomysł, ważne czy jest dobry i osiągalny
Jesteśmy gotowi do współpracy z innymi jednostkami miejskimi, organizacjami pozarządowymi, uczelniami, firmami, startupami, grupami inicjatywnymi i mieszkańcami m.st. Warszawy. Chcemy być inicjatorem nowych projektów ale czekamy też na Wasze pomysły.
Interesują nas w szczególności zagadnienia z zakresu innowacji społecznych, ale chcemy też działać na rzecz zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorczości, na styku edukacji i kultury.
01
SYNERGIA RIKX
platforma internetowa

Warszawa jest miastem, które bardzo szybko się rozwija, ale zmaga się też z poważnymi wyzwaniami, takimi jak bezrobocie, bieda i samotność wśród ludzi. Na szczęście istnieje wiele organizacji, które starają się pomagać osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Aby te organizacje mogły skutecznie działać, potrzebują wsparcia i możliwości rozwoju.
Dlatego Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” wspólnie z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Stołecznego Warszawy stworzyło projekt „Synergia Rikx”. Jest to nowa platforma internetowa, która łączy organizacje społeczne (NGO) z firmami chcącymi inwestować w działania społeczne.
Na platformie znajduje się szereg zróżnicowanych projektów, takich jak np.: korepetycje i wsparcie w nauce dla dzieci i młodzieży, pomoc osobom bezrobotnym czy aktywizacja seniorów. Każdy projekt przed włączeniem do platformy jest dokładnie sprawdzony i zweryfikowany przez ekspertów. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny projekty pojawiają się na platformie a firmy zainteresowane współpracą mogą je dowolnie wybierać i decydować o przekazaniu środków na ich realizację.
Dzięki platformie Rikx będziemy mogli nie tylko zbierać środki na wsparcie ale też mierzyć i obserwować, jakie efekty przynoszą te projekty. To da firmom pewność, że ich pieniądze są dobrze wykorzystane i trafiają tam, gdzie są naprawdę potrzebne.
02
motiLab
badania

motiLab to projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest pogłębiona diagnoza warunków pracy w sektorze pomocy społecznej i opracowanie innowacyjnych rozwiązań wspierających pracowników socjalnych. Wysokie obciążenie obowiązkami, rosnące wymagania administracyjne oraz ryzyko wypalenia zawodowego stanowią wyzwania, które mają realny wpływ na skuteczność i jakość świadczonego wsparcia.
Dzięki zaawansowanym metodom badawczym – wywiadom IDI, badaniom FGI, analizom ilościowym (CAWI) oraz przeglądowi organizacji pracy – identyfikujemy kluczowe czynniki wpływające na kondycję zawodową pracowników socjalnych. Nie zatrzymujemy się na diagnozie – motiLab to przestrzeń dla metanoeo – przemiany myślenia i odkrywania nowych perspektyw w codziennej pracy. To projekt, w którym poprzez badania, analizy i współpracę chcemy pokazać, że zmiana jest możliwa – zarówno na poziomie organizacyjnym, jak i w codziennych nawykach oraz strategiach radzenia sobie z wyzwaniami.
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” to przestrzeń, w której dane stają się podstawą do zmian, a interdyscyplinarne podejście łączy praktyków, ekspertów i decydentów w celu wdrażania skutecznych rozwiązań. motiLab to zaproszenie do refleksji, zmiany i rozwoju – dla lepszego jutra pracowników socjalnych i osób, którym pomagają.
03
Rewitalizacja
dotacja celowa

Miasto Stołeczne Warszawa zawarło umowę o udzielenie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Podpisana 11 października 2024 r. umowa zapewnia dofinansowanie dostaw, usług i robót budowlanych w wysokości 4 milionów złotych na realizację zadania inwestycyjnego pn. Rewitalizacja budynków zabytkowych części Pragi ul. Markowska 16 - etap II.
Dzięki wsparciu Województwa Mazowieckiego przedwojenna kamienica na Starej Pradze, odtworzona w ramach warszawskiego Programu Rewitalizacji i nazwana „Synergią”, uzyska infrastrukturę techniczną do realizacji innowacyjnych usług wsparcia społecznego i rozwoju edukacyjnego.
Projekt wpisuje się w działania na rzecz równomiernego rozwoju regionu i wzmocnienia potencjału społeczności lokalnych.
„Synergia” na Markowskiej 16 stawia na partnerstwo sektora samorządowego, pozarządowego i prywatnego, tworząc profesjonalnie wyposażone przestrzenie z nieodpłatnymi lub przystępnymi cenowo działaniami jako:
- Miejsce Aktywności Lokalnej – przestrzeń do integracji sąsiedzkiej i inicjatyw społecznych.
- Dzienny Opiekun dzieci do lat 3 – punkt nieodpłatnej opieki i wsparcia dla najmłodszych.
- Kantyna z ciepłymi posiłkami – prowadzone przez podmiot ekonomii społecznej miejsce spotkań przy zdrowym jedzeniu w przystępnych cenach.
- Placówka Wsparcia Dziennego – ognisko dla dzieci i młodzieży z nieodpłatną ofertą edukacyjną i wsparciem środowiskowym.
- Sala sportowa DOJO i Sala konferencyjna – przestrzenie do aktywności fizycznej i debat.
- Harcówka – pomieszczenie do zbiórek harcerskich.
- FabLab’y – pracownie do nieodpłatnych warsztatów artystycznych, zajęć edukacyjnych i eksperymentów naukowych rozwijających pasje dzieci i młodzieży.
Wartość całkowita projektu: 30 602 161,00 zł
Wkład własny: 26 602 161,00 zł
Wartość dofinansowania: 4 000 000,00 zł
Źródło dofinansowania: zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.
Okres realizacji projektu: od 9 lutego 2021 roku do 31 grudnia 2025 roku.