Deklaracja dostępności serwisu internetowego
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” (WLIS „Synergia”) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej https://synergia.warszawa.pl/
Data publikacji strony internetowej: 2025-03-07.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-03-28.
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest zgodna z wymogami ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych oraz aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
- Dokumenty w formacie PDF opublikowanych na stronie spełniają wymagania dostępności cyfrowej posiadając odpowiednie znaczniki, umożliwiające ich odczyt przez technologie wspierające.
- Przy znacznym powiększeniu widoku elementy strony są stale widoczne, a treści nie ulegają przycięciu.
- W trybie wysokiego kontrastu w systemie operacyjnym nie ma problemów z czytelnością ikon graficznych oraz tekstu na obszarach z dynamicznie zmieniającym się tłem.
- Opisy oraz treści przypisane do przycisków i linków nie zawierają błędów.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji: 7 marca 2025 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 28 marca 2025 r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez pracowników Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych “Synergia” przy współpracy Wydziału Dostępności Biura Pomocy i Projektów Społecznych w Warszawie.
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Strona internetowa oferuje ułatwienia, które mają na celu poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Należą do nich:
- wyróżnienie lub podkreślenie odnośników,
- alternatywne opisy zamieszczone przy obrazach,
- napisy do materiałów wideo,
- transkrypcje plików dźwiękowych w formacie MP3,
- pełna responsywność strony, umożliwiająca jej wygodne przeglądanie na urządzeniach mobilnych,
- funkcjonalna wyszukiwarka treści,
- zakładka „Dostępność”,
- obsługa skrótów klawiaturowych, ułatwiająca nawigację osobom z ograniczeniami ruchowymi.
Ponadto strona obsługuje standardowe skróty klawiaturowe wspierane przez przeglądarki internetowe.
Użytkownicy mogą również dostosować wielkość tekstu za pomocą opcji w przeglądarce lub klawiszy skrótu.
Planowane działania
Obecnie trwają prace nad dalszym dostosowaniem strony internetowej do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej. Planowane działania obejmują:
- poprawę struktury plików PDF poprzez dodanie brakujących znaczników,
- uzupełnienie alternatywnych opisów do grafik i obrazów,
- dostosowanie elementów interfejsu użytkownika do działania w trybie wysokiego kontrastu,
- przegląd oraz korektę opisów przycisków i linków.
Wszystkie zmiany planujemy wdrożyć do końca IV kwartału 2025 roku. Ponieważ strona jest w trakcie rozbudowywania mogą pojawiać się chwilowe problemy z jej dostępnością.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Bogdana Banaś — mejlowo: bbanas@um.warszawa.pl lub telefonicznie 725 650 577.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę. Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Skargi prosimy kierować:
- pisemnie pocztą na adres: Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych “Synergia”, ul. Markowska 16, 03-742 Warszawa bądź bezpośrednio w sekretariacie;
- pocztą elektroniczną na adres sekretariat.synergia@um.warszawa.pl ;
- poprzez system ePUAP — adres skrytki na ePUAP: /WLISSynergia/SkrytkaESP ;
- telefonicznie pod nr +48 22 277 62 00;
- skargi i wnioski można składać także ustnie do protokołu, sporządzanego w czasie spotkania z pracownikiem Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” prowadzi szereg działań, które są odpowiedzią na potrzeby jego interesariuszy, w tym osób ze szczególnymi potrzebami.
W obszarze dostępności architektonicznej na bieżąco prowadzimy działania mające za zadanie podnosić jego dostępność.
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”, Markowska 16, 03-742 Warszawa
Dojazd do siedziby Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”:
- W odległości około 130 metrów od wejścia głównego znajduje się przystanek autobusowy ZTM Markowska 02.
- W odległości około 100 metrów od wejścia głównego znajduje się przystanek autobusowy ZTM Markowska 01
- W odległości około 700 metrów od wejścia głównego znajduje się dworzec PKP Warszawa Wschodnia oraz dworzec autobusowy Warszawa Wschodnia (Kijowska i Lubelska).
- Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania transportu miejskiego oraz dostępności można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.
Dostępność miejsc parkingowych:
- Najbliższe miejsca parkingowe są dostępne przy ulicy Markowskiej oraz Ząbkowskiej w odległości około 20 metrów od wejścia do budynku.
- W odległości około 200 metrów od wejścia głównego do budynku, na skrzyżowaniu ulic Ząbkowskiej i Brzeskiej, znajduje się oznakowane miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Kolejne znajduje się w odległości około 300 metrów od budynku, przy ulicy Ząbkowskiej 39A.
- Szczegółowe informacje dotyczące miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.
Dostępność wejścia i budynku:
- Do budynku prowadzą dwa wejścia.
- Wejście narożne do budynku przy skrzyżowaniu ulic Markowska i Ząbkowska: Na ścianie obok wejścia jest tablica informująca o przeznaczeniu budynku. Wejście jest zadaszone i wyposażone w drzwi o szerokości min. 90 cm, z progiem o maksymalnej wysokości do 2,5 cm. Drzwi mogą być dla niektórych osób dość ciężkie. Przed i po wejściu do budynku nie ma tablic tyflograficznych z rozkładem budynku w systemie brajla lub innych rozwiązań wspomagających poruszanie się osobom niewidomym.
- Wejście w bramie od strony ulicy Markowskiej: W bramie brak tablicy informacyjnej o przeznaczeniu budynku. W przejściu w bramie po przeciwległych stronach są wejścia do sal warsztatowych. Za bramą znajduje się patio z ławkami. Drzwi wejściowe do budynku są z prawej strony po wyjściu z bramy na patio. Do wejścia prowadzą schody. Obok znajduje się pochylnia. Przestrzeń manewrowa przed początkiem pochylni i schodów została zachowana. Pochylnię wyposażono obustronnie w poręcze. Wejście jest zadaszone i wyposażone w drzwi o szerokości min. 90 cm. Na drzwiach są napisy informujące co znajduje się w budynku. Próg w drzwiach ma podwyższenie do wysokości 3 cm. Drzwi dla niektórych osób mogą być dość ciężkie. Przed i po wejściu do budynku nie ma tablic tyflograficznych z rozkładem budynku w systemie brajla lub innych rozwiązań wspomagających poruszanie się osobom niewidomym.
Opis wnętrza budynku:
- W budynku znajduje się 5 pięter, parter i piwnica. Parter: lokale usługowe. 1 piętro: recepcja, ochrona, Miejsce Aktywności Lokalnej, Kantyna, Dzienny opiekun dla dzieci do lat 3. 2 piętro: Ognisko Markowska. 3 piętro: sala Debat, sala sportowa DOJO. 4 piętro: FabLab Czacha Dymi, Harcówka. 5 piętro: biura Synergii. Piwnica służy jako zaplecze administracyjne budynku z ograniczeniem dostępu.
- Korytarze na piętrach są wydzielone drzwiami przeciwpożarowymi z samozamykaczem, otwierane przez wezwanie dzwonkiem przy drzwiach lub osobistą kartę dostępu. Okna w drzwiach do pomieszczeń mają przeszklenia, które pozwalają osobom niesłyszącym mieć wgląd do nich. Na szklanych drzwiach brakuje pasów kontrastowych dla osób słabowidzących.
- Korytarze na piętrach są szerokie zapewniające swobodne przemieszczanie dla osób poruszających się na wózkach. Jest możliwość zawracania na końcach korytarzy dla osób poruszających się na wózkach (systemy manewrowe). Ściany, podłogi, drzwi i wyposażenie obiektu mają kontrastowe zestawienia. Kolorowe framugi drzwi pozwalające dobrze zidentyfikować wejścia. Wejścia do poszczególnych pomieszczeń pozbawione są progów.
- Na wszystkie kondygnacje można dostać się windą. Na piętrach 1,2,4 i 5 jest możliwość przejścia korytarzem pomiędzy windami i klatkami schodowymi (z kartą dostępu). W budynku są trzy windy. Jedna po prawej stronie przy wejściu od strony ul. Markowskiej. Dwie pozostałe (winda osobowa i towarowa) znajdują się przy wejściu do budynku przy skrzyżowaniu ulic Markowska i Ząbkowska. Windy znajdują się tuż przy klatkach schodowych. Windy mają zapewnione odpowiednie wymiary, przyciski znajdują się na właściwych wysokościach. Przed windą zapewniono wystarczająca przestrzeń manewrową. Windy posiadają system powiadomień dźwiękowych oraz panel oznakowany znakami Braille’a.
- W budynku są dwie klatki schodowe. Po jednej przy każdym z wejść do budynku. W każdej z nich jeden bieg schodów nie przekracza 17 stopni. Schody są oznaczone kontrastowo. Schody są tuż przy windach. Obustronne poręcze, znajdują się przy każdym biegu schodów, w klatkach schodowych. Na poręczach każdego z pięter są tabliczki brajlowskie z informacją dla osób niewidomych.
- Wejście do pokoi nie są oznakowane. W budynku brakuje numeracji na drzwiach i opisu funkcji pomieszczeń wraz z informacją brajlowską.
Obsługa mieszkańca i wsparcie dla osób odwiedzających:
- Sekretariat Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” znajduje się na 5 piętrze na końcu korytarza po prawej stronie. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.
- Punkt recepcyjny i ochrona budynku znajdują się na 1 piętrze.
- Pomocą służą również pracownicy Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych Synergia” napotkani w budynku i poproszeni o udzielenie informacji.
- Kontakt e-mail: sekretariat.synergia@um.warszawa.pl,
- Kontakt tel.: 22 277 62 00,
- Kontakt pisemny na adres: Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”, ul. Markowska 16, 03-742 Warszawa.
Dostępność toalety dla osób z niepełnosprawnością:
- Na każdej kondygnacji jest jedna toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością.
- Każda z toalet przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością ma zapewnioną przestrzeń manewrową oraz odpowiednią ilość miejsca do przesiadania się na muszlę z pozycji bocznej (przynajmniej z jednej strony).
- Toalety są wyposażone w linkę wzywania pomocy, na maksymalnej wysokości 40 cm od poziomu posadzki.
Obsługa osób słabosłyszących i głuchych:
- Jest możliwość skorzystania z tłumacza PJM online,
- Można nas znaleźć w wyszukiwarce „Instytucji z usługą tłumacza języka migowego”, gdzie jest podany kontakt do tłumacza PJM https://tlumacz.migam.org/pl/s
- Pętle indukcyjne dla osób słabosłyszący korzystających z aparatów słuchowych są zamontowane na 1 piętrze w sali Miejsca Aktywności Lokalnej, na 4 piętrze w Sali FabLab Czacha Dymi oraz na 5 piętrze w pomieszczeniach z przeznaczeniem na biura administracyjne z sekretariatem (pomieszczenia na 5 piętrze są w trakcie przearanżowania).
- Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” dysponuje dwiema przenośnymi pętlami indukcyjnymi (na czas przearanżowania pomieszczeń nie są zamontowane).
Dodatkowe udogodnienia w budynku:
- tabliczki brajlowskie na poręczach schodów na każdym piętrze.
- obsługa z wykorzystaniem tłumacza Polskiego Języka Migowego online.
- niektóre drzwi oznaczone systemem Braille’a, np. toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.
- pomieszczenie relaksacyjne.
- wózki ewakuacyjne na każdym piętrze (personel jest przeszkolony z jego obsługi).
- możliwy jest wstęp z psem asystującym lub przewodnikiem do budynku.